Filename: controllers/home.php

Line Number: 131

U dramatičnoj završnici Francuska porazila Hrvatsku 69-64 | Politika+

OPROŠTAJ OD SP: U dramatičnoj završnici Francuska porazila Hrvatsku 69-64

Tomić I Bogdanović nisu mogli sami pobjediti Francusku, trebalo je puno više raspoloženih igrača za prolaz u četvrtfinale SP u košarci.

Piše: Branko Čovič

Hrvatska košarkaška reprezentacija izgubila je u dvoboju osmine finala Svjetskog prvenstva u Madridu od selekcije Francuske s 69-64 (7-15, 16-7, 23-12, 23-30).

Hrvatska je loše odigrala dvije prve četvrtine, ali u samoj završnici došla je na korak do velikog preokreta. Bogdanović je imao šut za vodstvo, ali lopta nije ušla. Treba priznati, francuska ekipa  napravila je pravi posao u trećoj četvrtini. Šutevi s distance su ulazili sa svih mogućih pozicija, tome je dosta kumovala naša loša obrana a potom nerezonsko šutiranje u napadu, bez izrađenih akcija.U Tom periodu su Repešini izabranici ubacili svega 19 koševa, a primili 39. U tom je razdoblju nerješiva enigma za hrvatsku obranu bio Evan Fournier koji je postigao svih svojih 13 poena. Nicolas Batum je u tom razdoblju uz nekoliko presječenih lopti ubacio 10 od svojih 14 koševa i u 29. minuti odveo Francuze na najvećih +16 (46-30).

U nastavku susreta i ulaskom u posljednu četvrtinu budi se Ante Tomić koji nas sa svojih 12 koševa održava u životu i smanjuje razliku za Francuzima. No to je imalo svoju cijenu, morao je predahnuti i sjesti na klupu. Nije mogao cijelu četvrtinu igrati sam s ekipom Francuske. U trenucima Tomićevog predaha,  ulogu vođe preuzeo je Bogdanović, kojem se mora odati priznanje da je jedini vukao cijelu utakmicu. U samoj završnici Hrvatska je došla  u priliku napraviti potpuni preokret u posljednjih 90 sekundi, zahvaljujući Bogdanovićevim tricama. No, ono što je donio, Bojan je i odnio promašenom tricom na -2 (64-66), 25 sekundi prije kraja. Heurtel i Batum su do kraja utakmice pogodili tri od četiri slobodna bacanja, a Simon promašio tricu kojom je izgubljena i posljednja mogućnost da se Hrvatska vrati u igru za četvrtfinale.

Hrvatski košarkaši su se ovim porazom oprostili od Svjetskog prvenstva, a Francuzi u četvrtfinalu čekaju boljeg iz dvoboja domaćina Španjolske i Senegala.