MINISTARSTVO DRŽAVNE IMOVINE: Hrvatska istodobno među najbogatijim i najsiromašnijim državama Europe!

Hrvatska je
među najbogatijim državama u Europi, ako se računa vrijednost njezine državne
imovine. Ali je istodobno i jedna od najsiromašnijih, računa li se iskorištenost te
državne imovine. Hrvatska ima puno nekretnina, ali je to
uglavnom neiskorišteni, mrtvi kapital. Naime, iznimno mali dio hrvatske imovine
je u funkciji o čemu svjedoči i podatak
da državna imovina sudjeluje sa samo
jednim postotkom u ukupnom našem BDP-u. To bi, drugim riječima, značilo da
imamo, a nemamo: imamo nekretnine,
terene, a nemamo „know-how“—ne znamo kako od toga zaraditi i dobro živjeti.
Vrijednost imovine hrvatske države procjenjuje se na oko 32 milijarde eura, preciznije, na 31, 4 milijardu eura. Na temelju tog podatka, na petom smo, ili čak na trećem mjestu po bogatstvu u Europi. Ispred nas su samo najsjevernije europske zemlje--Norveška, Finska, Švedska i Island. Imajući u vidu koliko smo toga državnog bogatstva stavili u funkciju gospodarstva i boljega života, vrlo smo nemaštoviti, nepoduzetni i stoga gotovo najsiromašniji na kontinentu.
Pitanjem državnim zemljišta, građevina i dobara počeo se sustavnije baviti Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) u doba Milanovićeve Vlade. Na popisu koji je tada sastavljen u vlasništvu države je oko 360 tisuća nekretnina (362.328). Tu se ubrajaju zemljišta i građevine različite namjene, od poslovne, stambene preko obrambeno-sigurnosne do nekretnina koje koristi državna uprava. Od toga broja, 348.840 nekretnina je u potpunom vlasništvu države.
Krajnji je
cilj imati svu državnu imovinu popisanu u državnim knjigama te postići
maksimalnu transparentnost na temelju koje se onda može jasno i u skladu sa zakonima
raspolagati. U dosadašnjim popisima nisu,
primjerice, popisane koncesije, niti sve
jedinice pomorskoga dobra, a niti sva državna poljoprivredna zemljišta. Očekuje se da će sustavan popis svih jedinica
u vlasništvu države sastaviti
novoutemeljno Ministarstvo državne imovine.
Ministar državne imovine Goran Marić na početku svoga mandata naglasio je da će njegova zadaća biti prije svega transparentan i sveobuhvatan popis imovine, a zatim i stavljanje u funkciju te imovine. „Zarada od državne imovine mora se upregnuti u rast domaćega gospodarstva,“ istaknuo je ministar državne imovine Goran Marić. U ovom trenutku , međutim, nije želio kazati koliku zaradu od toga hrvatskoga kapitala očekuje. Posljedično, taj bi rast imao pozitivne učinke na smanjivanje javnoga duga.
Proteklih je dana objavljeno da Ministarstvo državne imovine od Agrokora priprema naplatiti dug za korištenje otoka Smokvica vela kod Rogoznice u visini 26 milijuna kuna. Agrokor je naime otok koristio godinama, a da istodobno nije plaćao naknadu. Dio duga, povrh spomenute svote, otišao je u zastaru te ga neće biti moguće naplatiti.
Komentari