Twinning projekt litvanskih i hrvatskih policijskih službenika:: Borba protiv korupcije i organiziranog kriminaliteta je preduvjet za otvoreno i demokratsko društvo

Predstavljanjem projektnih aktivnosti i postignutih rezultata u Ravnateljstvu policije u srijedu održano je svečano zatvaranje twinning projekta „ Jačanje administrativnih i operativnih kapaciteta Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta“. Twinning projekt vrijedan 222 tisuće eura financiran je sredstvima Europske unije, a u suradnji s Upravom kriminalističke policije Litve započeo je u siječnju 2017 godine i trajao je osam mjeseci. Tijekom trajanja projekta održano je 23 aktivnosti, a uz 130 hrvatskih policijskih službenika sudjelovali su i litvanski policijski službenici. Projekt je osigurao da se osnaže cjelokupni kapaciteti Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, da se poboljša njegov rad i učinkovitost, a time i osigura uspješnija borba protiv najsloženijih oblika kriminaliteta , organiziranog kriminala i korupcije. Rezultati projekta su izvješće s preporukama za poboljšanje zakonskih odrebi koje se odnose na korupciju i organizirani kriminalitet, poboljšanje internog administrativnog postupka, preporuke za razvoj interne baze podataka, jačanje kapaciteta PNUSKOK-a na nacionalnoj i regionalnoj razini u njegovim centrima u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku .
„ Nakon podrobne analize procesa rada PNUSKOK-a s uočene su prednosti, ali i stvari koje možemo unaprijediti što je izraženo u preporukama za razvoj i unaprjeđenje tehničkih kapaciteta, interne administrativne procedure pa sve do stručnih i operativnih preporuka u provođenju financijske istrage , istraživanja kaznenih dijela, kriminaliteta droga i organiziranog kriminaliteta“, rekla je Svjetlana Harambašić, voditeljica projekta države korisnice. U sklopu projekta održana su četiri studijska posjeta hrvatskih policijskih službenika Upravi kriminalističke policije Litve, te radionice na zagrebačkoj Policijskoj akademiji.
„Vrijednost ovog projekta u budućoj operativnoj suradnji i razmjeni podataka“, zaključila je Harambašić.
Zamjenik Glavnog ravnatelja policije Zvonimir Vnučec je rekao kako poboljšanje operativnih, ali i internih administrativnih procedura te tehničkih kapaciteta omogućuje hrvatskoj policiji odlučnije ostvarivanje jednog od najznačajnijih prioriteta u radu, borbi protiv najtežih oblika kriminaliteta.
„ Projekt je važan za društvo u cjelini jer korupcija ugrožava ljudska prava, razara moral i ugrožava stabilnost i gospodarski napredak zemlje. Stoga borba protiv korupcije predstavlja osnovni preduvjet za razvoj otvorenog i demokratskog društva. Svako dodatno jačanje PNUSKOK-a bilo u operativnom ili u administrativnom smislu, šalje jasnu poruku kako je policija spremna i odlučna u svojim namjerama i postizanju svojih prioriteta“, zaključio je Vnučec koji je zahvalio partnerima Republike Litve na svesrdnoj pomoći te prenesenom znanju i iskustvu.
Voditelj Ureda u Veleposlanstvu Litve u Zagrebu Donatas Žiugžda izrazio je zadovoljstvo što su litvanski policijski službenici podijelili svoja znanja i iskustva hrvatskim policijskim službenicima. „ U Litvi i Hrvatskoj uložili smo značajne napore kako bismo uspostavili zakonodavni institucionalni okvir kako bi bili bolji u borbi protiv korupcije“, rekao je Žiugžda Naglasio je kako i u Hrvatskoj i u Litvi organizirani kriminalitet predstavlja veliki izazov, a korupcija u raznim područjima ga još poboljšava .
„ Litva i Hrvatska nalaze se na vanjskoj granici Europske unije, obje su tranzitne države za krijumčarenje različitih roba, uključujući droge i oružje . Dakle suočeni smo sa sličnim problemima i možemo naučiti jedni od drugih kako ih rješavati na učinkovitiji način“, izjavio je Žiugžda.
Zamjenica voditelja Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Mirela Rašić istaknula je kako trošak i obujam korupcije je teško procijeniti, primarno zbog ilegalne naravi te aktivnosti, ali pokušaji procjene Europske komisije govore o gotovo 120 milijardi eura troška korupcije godišnje, što je malo manje od ukupnog godišnjeg proračuna Europe.
„ Izvješće Europskog parlamenta iz 2016 godine navodi kako je ukupni ekonomski trošak znatno veći između 218 i 282 milijarde eura godišnje, što upućuje na značajne društvene i političke troškove organiziranog kriminala i korupcije. Dodatni korupcije e prekogranična dimenzija, jer je često povezana sa ostalim oblicima teških kriminalnih aktivnosti, poput ilegalnog transporta narkotika ili ljudi . Stoga je izražena potreba za zajedničkim , europskim djelovanjem“, rekla je Rašić. Naglasila je kako četiri od pet Europljana smatra korupciju velikim problemom u njihovoj zemlji, čime se naglašava potreba za vraćanjem povjerenja u antikorupcijsku politiku te snažan politički poticaj borbi protiv korupcije.
Komentari