KVALIFIKACIJE ZA SP: Hrvatska preko Grčke po peti put na Svjetskom prvenstvu

Piše: PolitikaPlus/Hina

Hrvatska nogometna reprezentacija izborila je nastup na Svjetskom prvenstvu koje će se igrati u Rusiji od 14. lipnja do 15. srpnja nakon što je u uzvratnom susretu dodatnih kvalifikacija protiv Grčke u Pireju odigrala 0-0 i tako sačuvala prednost od 4-1 stečenu u prvoj utakmici igranoj prije tri dana u Zagrebu.

Pred 20.000 gledatelja na stadionu Karaiskakis sudio je Kuipers iz Nizozemske.

Hrvatska će tako po peti će put igrati na Svjetskom prvenstvu, nakon Francuske 1998., Japana/Južne Koreje 2002., Njemačke 2006. i Brazila 2014., "vatreni" su izborili i plasman u Rusiju 2018. Bile su ovo šeste kvalifikacije za SP za Hrvatsku od samostalnosti, a jedini neuspjeh naša je reprezentacija doživjela u borbi za odlazak u JAR 2010. godine.

Dva puta Hrvatska se izravno kvalificirala na SP kao pobjednik svoje kvalifikacijske skupine, dok je tri puta prošla kroz dodatne kvalifikacije. Prije 20 godina plasman je izboren preko Ukrajine, prije četiri godine preko Islanda, a ovoga puta preko Grčke.

Najbolji rezultat na samom SP Hrvatska je ostvarila u svom prvom nastupu u Francuskoj kada je osvojila treće mjesto. U sva preostala četiri sudjelovanja "vatreni" nisu uspjeli proći skupinu.

Suparnike u natjecanju po skupinama u Rusiji Hrvatska će saznati 1. prosinca kada će se održati ždrijeb u Moskvi.

Iako je izbornik Dalić najavljivao da če "vatreni" igrati kao da je u Zagrebu bilo 0-0, to se nije dogodilo. Hrvatska nije pokazala napadačke ambicije, prepustila je incijativu Grcima. Bilo je to daleko od odlične partije od prije tri dana kada su Hrvati pomeli Grke sa 4-1. Unatoč tome, Hrvatska je kontrolirala utakmicu i rezultat te je zasluženo prošla na SP u Rusiji.

U prvom poluvremenu domaćini su stvorili samo jednu ozbiljniju situaciju pred našim golom. U 42. minuti nakon ubačaja Zece vratar Subašić skinuo je loptu s glave Retsosa, koji je čekao na drugoj stativi.

"Vatreni" su dva puta zaprijetili preko Perišića. Prvo je u 28. minuti lijepo prošao u situaciji jedan na jedan, te je gađao sa vrha 16-erca, ali pored gola. A u 43. minuti Perišić je odlično pucao sa 20 metara, ali je lopta pogodila vratnicu.

U nastavku Hrvatska je nastavila sa suzdržanom igrom, više misleći o svom golu negoli o napadu. Grci, pak, unatoč inicijativi ostali su jalovi. Jedna polušansa otvorila im se u 66. minuti nakon nesporazuma Lovrena i Vide, ali se lopta odbila u ruke Subašića, a najopasnija je bila situacija u 87. minuti kada je Tachtsidis pucao sa osam metara iskosa, ali ravno u našeg golmana.

Hrvatskih napadačkih akcija bilo je malo, a vrijedi spomenuti samo pokušaj Kramarića u 88. minuti. Dobio je loptu na 14 metara iskosa i pokušao ju je plasirati u suprotni kut, ali bilo je neprecizno.

Hrvatska će tako po peti puta igrati na svjetskom prvenstvu, nakon Francuske 1998., Japana/Južne Koreje 2002., Njemačke 2006. i Brazila 2014. Bile su ovo šeste kvalifikacije za SP za Hrvatsku od samostalnosti, a jedini neuspjeh naša je reprezentacija doživjela u borbi za odlazak u JAR 2010. godine.

Hrvatska će suparnike na SP saznati 1. prosinca kada će se održati ždrijeb u Moskvi.

GRČKA: Karnezis, Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Retsos, Tziolis, Tachtsidis, Bakasetas (Gianniotas, 59), Zeca, Lazaros (Fortounis, 59), Mitroglou (Pelkas, 78).

HRVATSKA: Subašić, Strinić, Lovren, Vida, Vrsaljko, Brozović, Rakitić, Perišić (Rebić, 86), Modrić (Mitrović, 90), Mandžukić, N. Kalinić (Kramarić, 78).