4kotača

INDYCAR: VIDEO Strahoviti sudar u Las Vegasu

U sudaru je sudjelovalo čak 15 bolida.

Piše: P/H

Dvostruki pobjednik utrke 500 milja Indianapolisa i bivši IndyCar prvak, Britanac Dan Wheldon (33) poginuo je u stravičnoj nesreći za vrijeme utrke IndyCara u Las Vegasu.

U sudaru je sudjelovalo čak 15 bolida, Wheldonov odletio u zaštitnu ogradu i eksplodirao. Ozlijeđena su još tri vozača.

U sudaru je sudjelovalo čak 15 bolida, a Wheldon je stradao nakon što je njegov bolid odletio u zaštitnu ogradu i eksplodirao. Premda je helikopterom prevezen u bolnicu nije mu bilo spasa. U sudaru su ozlijeđena još tri vozača, među kojima i glavni favorit Will Power.

Dan Wheldon

Stravični sudar dogodio se u 13. krugu utrke duge 300 milja, pri brzini u kojoj se za jednu sekundu prelazi duljina nogometnog igrališta. Kontakt dva bolida završio je tako da je gotovo polovica od ukupno 34 vozača bila u životnoj opasnosti, dok su se bolidi uz eksplozije prevrtali, a odlomljeni dijelovi letheli na sve strane i padali na stazu. Vanjski, betonski rub staze, bio je koban za Weldona. Utrka je nakon ovoga prekinuta, no juriš na 5 milijuna dolara vrijedan fond nagrada bez sumnje se nastavlja.

Wheldon je dva puta pobijedio na prestižnoj utrci 500 milja Indianapolisa, ove i 2005. godine. Tijekom karijere je ostvari ukupno 16 pobjeda u IndyCar utrkama, a bio je pobjednik serije 2005. godine. Premda nikada nije vozio formulu jedan smatran je jednom od najboljih britanskih vozača. Prije utrke u Las Vegasu objavljeno je da je za iduću godinu potpisao ugovor za Andretti Autosport. Wheldon je iza sebe ostavio suprugu Susie i dvoje djece.