VLADIN UDAR NA GRAĐANE : Sindikati protiv poskupljenja struje i traže subvencije
Očekivali smo ne samo produljenje važenja subvencija za električnu energiju nego i njihovo proširenje.

Od 1. srpnja 1,6 milijuna kućanstva u Hrvatskoj plaćat će električnu energiju skuplje u prosjeku od 7 do 11 kuna. HEP je naime priopćio da je sa 30. lipnjem ove godine istekao rok primjene Vladine Odluke o provedbi mjera za ublažavanje porasta cijena električne energije temeljem koje su subvencionirani kupci električne energije kategorije kućanstvo s godišnjom potrošnjom manjom od 3.000 kilovatsati (kWh).
>>Poskupljenje struje: Kućanstva s manjom potrošnjom ostala bez subvencije
U Nezavisnim hrvatskim sindikatima ističu da su neugodno iznenađeni ovom viješću .
Slaba je, bolje rečeno nikakva utjeha to što je cijena električne energije u Hrvatskoj među najnižima u Europi, kada i bez skuplje struje teško preživljavaju.
- Kada je 2008. godine donesena odluka o poskupljenju struje tada smo upozoravali na negativne efekte toga poskupljenja po građane i gospodarstvo. I jednima i drugima pri ovakvom gospodarskom i socijalnom stanju u zemlji slaba je, bolje rečeno nikakva utjeha to što je cijena električne energije u Hrvatskoj među najnižima u Europi, kada i bez skuplje struje teško preživljavaju- ističe Sever i podsjeća da je tada Vlada zajedno sa HEP-om izradila spomenuti model subvencija.
I tada smo upozoravali kako model nije dovoljno ciljan i kako će dio najpotrebnijih ostati bez subvencija. Prihvatili smo ga u nedostatku nekog drugog rješenja - podjseća Sever - Tom smo prigodom uvjeravani kako će se taj model još doraditi, upotpuniti kako bi doista te subvencije pružile kakav- takav oslonac najugroženijim obiteljima.
Porastao je broj nezaposlenih, plaće i materijalna prava velikog dijela radnika ili su smanjeni ili zamrznuti, mirovine su zamrznute, a mnoge su cijene potiho podignute- ističe Sever.
U sindikatu ističu kako je Vlada u međuvremenu je u nekoliko navrata produljivala važenje tih subvencija, ali u njihov sadržaj nije unosila nikakve promjene.
- U ovom vremenu krize očekivali smo ne samo produljenje važenja tih subvencija i nakon 30. lipnja ove godine, nego i njihovo proširenje. Umjesto toga, Vlada je odlučila ukinuti mjere u situaciji koja je gora nego li je bila polovicom 2008. godine, kada su subvencije uvedene.
Vlada je odlučila ukinuti mjere u situaciji koja je gora nego li je bila polovicom 2008. godine, kada su subvencije uvedene.
Porastao je broj nezaposlenih, plaće i materijalna prava velikog dijela radnika ili su smanjeni ili zamrznuti, mirovine su zamrznute, a mnoge su cijene potiho podignute - ističe Sever.
Zbog svega toga NHS traži da Vlada nastavi sa subvencijama kao i do sada, ali da konačno i razradi taj model te ga nadopuni kako bi doista i najveći dio onih građana u najvećoj potrebi bio obuhvaćen tim subvencijama.
Komentari